Flety poprzeczne- budowa i brzmienie

Obecnie flety poprzeczne są coraz to chętniej wybierane przez miłośników instrumentów dętych. Nazwa wywodzi się od sposobu w jaki artysta trzyma instrument względem ciała. Wielki potencjał muzyczny, który w nim drzemie sprawia, że jest warty nawet długoletniej nauki. Umożliwia on wydobycie pięknych dźwięków, które są wykorzystywane w muzyce symfonicznej czy rozrywkowej. Wysokojakościowy flet charakteryzują dźwięki czyste, a gra na nim to prawdziwy balsam dla uszu. Wiele lat temu, aby rozpocząć naukę na tym instrumencie, trzeba było osiągnąć 10 roku życia. Na przekór tej zasady wyszli producenci, którzy zaczęli produkować sprzęt dopasowany do potrzeb najmłodszych muzyków.

Z czego jest zbudowane są flety poprzeczne?

Ten rodzaj fletu zbudowany jest z trzech części: główki, korpusa i stopki. Korpus posiada specjalne otwory klapowe, które otwierają się i zamykają dzięki odpowiednim mechanizmom. To na nim jest osadzona główka. Stopka służy do wydobywania najniższych dźwięków. Najpopularniejsze rodzaje fletu to poprzeczny, altowy i picollo. Trwałość fletu sprawia, że idealnie nadaje się on dla osób, które dopiero zaczynają naukę gry na tym charakterystycznym instrumencie. Choć początkowo może nie być to łatwe, tak z biegiem czasu i praktyką, flecista zyskuje coraz to lepsze umiejętności. W dobrym flecie dźwięk powinien być czysty, a sama gra powinna sprawiać przyjemność i satysfakcję z nauki.

Brzmienie fletu

Flecista wydmuchuje powietrze przez instrument, co powoduje wibracje słupa w środku fletu. W porównaniu do pozostałych instrumentów dętych, flet pochłania sporo powietrza (najbardziej widoczne jest to w środkowym oraz niskim rejestrze). Budowa fletu umożliwia uzyskanie dźwięków takich jak legato, staccato, czy staccato podwójne. Wszystko zależy tak naprawdę od umiejętności artysty. W rejestrze niskim znajduje się brzmienie ciemne. Rejestr środkowy odpowiedzialny jest z kolei za wydobywanie dźwięków delikatnych i miękkich. Jasne i krystaliczne dźwięki są możliwe do uzyskania w rejestrze wysokim.

Z czego produkuje się flety poprzeczne?

Instrument wytwarzano z różnorodnych materiałów, takich jak: trzcina, porcelana, kość słoniowa, kryształ, czy nawet drewno. W przeciągu wielu lat zmieniły się metody jego wykorzystania, a co za tym idzie- budowa. W tym momencie flety produkuje się w dużej mierze z metalu. Wykorzystywany surowiec to głównie nikiel, srebro, zdarza się też złoto lub nawet platyna. W celu uzyskania wyjątkowych dźwięków używa się łączenia wielu metali szlachetnych. Flet jest chętnie stosowany w muzyce solowej, jazzowej, czy kameralnej.

 

Możesz również polubić…