Pasta harissa.

Harissa nie każdemu jest znana. Jest to bardzo ostra pasta, której głównym składnikiem są papryczki chili. Używana jest w krajach arabskich, jednak jest podstawową przyprawą głównie w kuchni tunezyjskiej. Gotową pastę zapakowaną w słoiczki lub w tubkach można zakupić w sklepach z produktami arabskimi, jednak bardzo łatwo można ją również zrobić w domu, regulując przy tym dodatkowo jej ostrość do poziomu, który nam odpowiada.
Domowa harissa występuje w wielu wersjach, w tych łagodniejszych używana jest jako dodatek pieczona papryka, inne składniki również występują w różnych proporcjach.

PASTA HARISSA.

Składniki:

– 25 sztuk świeżych lub suszonych papryczek chili (można również zmieszać świeże z suszonymi)

– 1 słodka czerwona papryka

– 6 ząbków czosnku

– 2 łyżeczki mielonego kminu rzymskiego

– 2 łyżeczki mielonej kolendry

– 1 łyżeczka soli

– 4 łyżki oliwy.

Wykonanie:

Papryczki chili umieścić w misce i zalać gorącą wodą – moczyć 30 minut.
Słodką paprykę przekroić na pół, usunąć pestki, ułożyć w naczyniu żaroodpornym skórką do góry i piec ok. 20 – 25 min. w piekarniku nagrzanym do 200 stopni na funkcji grill lub górnej grzałki. Jest gotowa w momencie, kiedy skórka stanie się czarna.
Po tym czasie paprykę wyjąć z piekarnika i przykryć naczynie szczelnie folią spożywczą – odstawić na 10 min. Po tym czasie zdjąć folię i po ostygnięciu papryki usunąć z niej skórkę.
Papryczki chili odcedzić z wody, usunąć szypułki i nasiona. Czosnek obrać i umieścić w misie robota kuchennego wraz z chili, upieczoną słodką papryką, przyprawami i oliwą – zmiksować na gładką pastę.

Otworzyć ostrożnie misę robota kuchennego – pasta jest bardzo ostra i mogą od niej piec i łzawić oczy. Przełożyć harissę do wcześniej umytego, wyparzonego i suchego słoiczka. Wierzch zalać oliwą – uchroni ją to przed popsuciem.

Pastę tę należy przechowywać w lodówce w szczelnie zamkniętym słoiku zawsze z warstwą oliwy na wierzchu – w ten sposób można przechowywać ją w lodówce nawet do 3 miesięcy.

 

Możesz również polubić…