Atrakcje Wiednia

Wiedeń to absolutnie wyjątkowe miasto, które zachwyci największych sceptyków. To miasto pełne kontrastów, w którym dominuje aura minionych lat, choć jest jednocześnie miastem wyjątkowo nowoczesnym. Entuzjaści architektury będą mogli podziwiać tutaj wszelkiej maści style architektoniczne, począwszy od klasycystycznego, a na gotyckim kończąc. To miasto, którego nie bez powodu każdego roku przyciąga miliony turystów. Wiedeń co warto zobaczyć?

Pałac Schonbrunn

Pałac Schonbrunn i otaczające go połacie kolorowych kwiatów to zdecydowanie miejsce, do którego powinny udać się osoby pragnące zacząć od mniej turystycznych rejonów miasta. Jest, wprawdzie, miejscem przyciągającym spore ilości turystów oraz mieszkańców, choć teren jest wyjątkowo rozległy i raczej nie wiąże się z przepychaniem między tłumami. Pałac został zbudowany na przełomie XVII i XVIII wieku. Fantastyczny wystrój oraz wszechobecna żółć, która pokrywa również elewację jest skutkiem fascynacji Marii Teresy, która wprost uwielbiała ten kolor.

Atrakcje dla entuzjastów architektury współczesnej

Nie sposób nie wspomnieć o cudownym wybryku architektonicznym przy ulicy Kegelgasse. To właśnie w tym miejscu znajduje się najbardziej charakterystyczny budynek wiedeński, będący jednocześnie arcydziełem samym w sobie. Mowa oczywiście o HUndertwasser Haus, czyli budynku, który powstał z inicjatywy Friedensreicha Hundertwassera, wybitnego artysty. Budynek można by porównać do dział Gaudiego, ponieważ również w tym wypadku artyście zależało na tym, aby zupełnie zrezygnować z linii prostych i zgeometryzowanych kształtów. W ten sposób powstała składająca się z kolorowych segmentów budowla, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród turystów z całego świata. Wielką bolączką jest jednak fakt, że budynku nie można zwiedzać. Dzieje się tak, ponieważ pełni funkcję budynku mieszkalnego. To wielkie utrapienie dla mieszkańców, którzy niemal każdego dnia zmuszani są przeganiać turystów z terenu swojej posesji.

Możesz również polubić…