Najcenniejsza dwudziestodolarówka na świecie

W świecie monet znajduje się wiele skarbów, unikatów i egzemplarzy wartych tysiące. Wśród nich zaszczytne miejsce zajmuje amerykańska złota dwudziestodolarówka Double Eagle z 1933 roku. Jest to jedna z najdroższych i najbardziej cenionych złotych monet na świecie.

Double Eagle z 1933 roku

Określenie Double Eagle odnosi się do potocznego nazewnictwa monet. Dawniej na dziesięciodolarówki mówiło się Eagle, a na ich dwudziesto dolarowych kuzynów Double Eagle, ze względu na wartość nabitą na monecie.

Ta jednak jest wyjątkowa. W 1904 roku prezydent Roosevelt przekazał zaprojektowanie nowej dwudziestodolarówki wybitnemu rzeźbiarzowi, Augustowi Saint Gaudensowi. Artysta na awersie monety umieścił wizerunek rzymskiej wolności Libertas, inspirowanej rzeźbą Nike z Samotraki. Postać trzyma pochodnię, symbol oświecenia, oraz gałązkę oliwną, symbol pokoju. Za nią widać Kapitol, a wokół niej jest 46 gwiazd symbolizujących stany, według podziału z 1907 roku.
Rewers monety to oczywiście orzeł w trakcie lotu na tle promieni słonecznych. Nad orłem znajduje się napis “United States Of America Twenty Dollars”. Na krawędzi bocznej monety umieszczono zaś napis “E Pluribus Unum” czyli “ Jedno z Wielu”.
Moneta wykonana jest z prawie 31 gram czystego złota – 0,9675 uncji – i 3,34 gram miedzi dla wysokiej odporności na zarysowania.

Fatum monety

Historia monety może wydawać się niezwykła i pechowa. W 1904 roku prezydent Roosevelt zdecydował o zmianie wyglądu dwudziestodolarówki. Augustus Saint Gaudens pracował nad monetą do 1907 roku. Wtedy projekt był jednak prawie niemożliwy do wykonania. Wybicie monety było za trudne ze względów technicznych. Główny rytownik amerykańskiej mennicy C.E.Barber starał się udaremnić emisję monety.
Do czego jednak nie doszło. Moneta z problemami technicznymi zaczęła być bita. Niestety nie doczekał tego jej autor. Augustus Saint Gaudens zmarł przed rozpoczęciem emisji w 1907 roku.

Bicie monety trwało do 1916-1920 roku, kiedy to cena złota przewyższała nominał monety. W latach późniejszego wielkiego kryzysu wznowiono emisję monety, ale tylko do 1933 roku. W kwietniu tego roku bowiem, Franklin Delano Roosevelt wydał dekret o zakazie gromadzenia złota. Prawie wszystkie monety Double Eagle zostały przetopione.

Prawie. Obecnie na świecie są trzy egzemplarze. Dwa należą do rządu USA, a jeden został zakupiony przez prywatnego inwestora za 7,59 mln dolarów.

Możesz również polubić…