Cytaty o dzieciach i wychowaniu

W internecie krąży wiele cytatów o dzieciach i o ich wychowaniu. Przez lata wypowiadały je mądre i znane osoby. Chcemy wam przybliżyć kilka z nich.

Cytaty o dzieciach i wychowaniu

Wychowanie bez błędów nie istnieje. nic takiego nie istnieje. I nie tylko nie istnieje, lecz wręcz nie powinno istnieć. Rodzice są ludźmi. popełniają więc błędy i nie wiedzą wszystkiego. Natomiast odpowiedzialni rodzice nie są mitem. Przeciwnie. Dzieci mają prawo do odpowiedzialnych rodziców. Przyznawanie się do błędów albo niewiedzy jest prawidłowym zachowaniem ze strony rodziców. Powinno ono zarazem być uzupełnione przez dążenie do naprawiania błędów oraz poszukiwania odpowiedzialności”.

J.G. Woititz

Janet Beigel Geringer Woititz była amerykańską psychologiem i badaczką. Janet zasłynęła najbardziej znaną z książek i wykładów na temat kłopotliwego potomstwa alkoholików oraz zagadnienia DDA.

Dzieci, które często chwalimy, są otwarte, mają poczucie własnej wartości, nie boją się ryzyka, kochają ludzi i siebie. Te zaś, które są ganione, stają się niepewne lub zbuntowane, nisko oceniają swoje możliwości (akceptacji często poszukują poza domem – np. w destruktywnej grupie), niechętnie podejmują się nowych zadań”.

R. Carlson

Richard Carlson jest znanym wykładowcą i konsultantem w zakresie stresu. Napisał on kilkanaście książek cieszących się ogromna popularnością na całym świecie.

To co mówicie do dziecka, czego go uczycie, samo w sobie nie czyni w nim jeszcze żadnego wrażenia. We wnętrzu dziecka znajduje się natomiast odzwierciedlenie tego, jacy wy sami jesteście, czy jesteście dobrymi ludźmi, czy też może jesteście źli, gniewni – i to ujawniają wasze gesty. mówiąc zwięźle: wszystko, co sami czynicie, odzwierciedla się w nim”.

R.Steiner

Rudolf Steiner był austriackim filozofem, mistykiem oraz badaczem. Steiner zyskał rozgłos jako krytyk literacki i filozof kultury. Jak widać wypowiadał się również na temat dzieci i wychowania.

 

Możesz również polubić…