Ile należy wydać na gramofon?

Tytułowe pytanie celowo postawione jest nieco przewrotnie. Wysokość kwoty, którą wydajemy na dany cel zależy nie tylko od zasobności naszego portfela czy budżetu, który możemy na niego przeznaczyć, ale również od naszych priorytetów.

Dla miłośnika wędkowania dwa tysiące wydane na sprzęt z pewnością nie będą przesadą, podczas gdy większość osób nie przepadających za tym sportem z pewnością uzna to za zbędny wydatek. Podobnie jest z gramofonami.

Co to znaczy „dużo” na gramofon?

Jeśli jesteśmy fanami muzyki gramofonowej, każdą kwotę poświęconą na nasze hobby uznamy za uzasadnioną. Jeśli połknęliśmy bakcyla, a do dyspozycji mamy jedynie comiesięczne, skromne dochody, będziemy po prostu dłużej odkładać na sprzęt, który chcemy kupić, niż w przypadku, kiedy wydatek rzędu nawet kilku tysięcy złotych nie stanowi dla nas problemu.

Rozbieżność cenowa w przypadku gramofonów jest dość spora, a cena zależy od wielu czynników. W przypadku starych oryginałów decydujący jest ich wiek, unikalność oraz stan. W elektrycznych, nowoczesnych gramofonach liczy się natomiast jakość urządzenia

Nowa replika czy stary oryginał? Jedna cena, dwa różne urządzenia

Współczesny sprzęt stylizowany na stary może kosztować zarówno kilkaset złotych w przypadku efektownych wizualnie, lecz słabych dźwiękowo replik, jak i kilka tysięcy dla wysokiej klasy urządzeń w obudowach ze szlachetnych gatunków drewna.

Takie stylizowane gramofony elektryczne wyposażone są w wysokiej jakości mechanizm, a także dodatkowo w radio, odtwarzacz CD, złącza USB, komunikację Bluetooth i kilka głośników. Całość ukryta jest w obudowie do złudzenia przypominającej komodę czy szafkę z początku ubiegłego stulecia.

Za podobną kwotę można kupić oryginalny fonograf czy też klasyczny gramofon retro ze wspaniałą tubą, w dobrym stanie i w pełni sprawny.

Czy 500 zł wystarczy na zakup gramofonu?

Co jednak, jeśli nasz budżet jest bardzo ograniczony i do dyspozycji mamy jedynie kilkaset złotych? Nie przekreśla to naszych szans na zakup gramofonu, zarówno korbowego, jak i elektrycznego. Za około 500 zł nabędziemy na przykład gramofon walizkowy z lat 50, w pełni sprawny i w bardzo dobrym stanie.

Na elektryczny gramofon współczesny, który poza szelakowymi, odtworzy również płyty winylowe, możemy wydać jeszcze mniej. Już 300 zł wystarczy, żeby rozpocząć naszą przygodę z tym urządzeniem. A zabawa może być przednia, ponieważ na rynku dostępne są modele, które pozwalają na podłączenie gramofonu do komputera i cyfrowy zapis nawet starych płyt szelakowych.

Możesz również polubić…