Uspokajanie szczeniaka

Szczeniaki to nieustannie gotowe do zabawy istne pokłady energii. Są nieco nadpobudliwe, co jest oczywiście urocze, ale może być na dłuższą metę także uciążliwe. Ta nadpobudliwość u szczeniaków może objawiać się różnymi negatywnymi zachowaniami, które należy eliminować, na przykład poprzez próbę uspokojenia psa.
Jak uspokoić szczeniaka? Kiedy na przykład podczas zabawy pies zaczyna przejawiać negatywne zachowania pierwszym sposobem powinno być zakończenie zabawy i rozpoczęcie ignorowania psiaka. Dotyczy to sytuacji, w której bawimy się a szczeniak zaczyna gryźć nas po rękach. Wtedy od razu kończymy zabawę z nim i nie zaczynamy się bawić póki się nie uspokoi.

 

Nie powinno się na psa krzyczeć i gwałtownie go karcić. Jeśli pies robi coś źle należy mówić do niego stanowczym, ale spokojnym głosem. Krzyk może tylko pogłębić nadreaktywność psa, bowiem psy świetnie wyczuwają i przejmują emocje właścicieli.
Najważniejsza jest cierpliwość i konsekwencja. Nie wolno odpuszczać, za każdym razem kiedy szczeniak robi coś źle trzeba mu to sygnalizować, w przeciwnym wypadku złe zachowania mogą się utrwalić i choć szczeniak wyrośnie na dużego psa, to problemy pozostaną.

Możesz również polubić…